BISKUPSKI ORDINARIJAT U DUBROVNIKU O ČLANKU ZLATKA GALLA

Biskupski ordinarijat u Dubrovniku osvrnuo se na članak Zlatka Galla "Silovanje silovanog" objavljen u Slobodnoj Dalmaciji. "Ne bi vrijedilo osvrtati se na članak Zlatka Galla u Slobodnoj Dalmaciji (5. veljače 2008., str. 6) da u tekstu nema opasnih podvala na račun Crkve i njezinih službenika. Članak je uz to napisan tonom netrpeljivosti prema 'drugačijem mišljenju, shvaćanju i uvjerenju'. A potkrijepljen je izrazima 'ulice i žutila' koji nisu uobičajeni u tiskovinama javnog priopćavanja kakva bi trebala biti Slobodna Dalmacija. Članak također miriše ideologijom 'komesara' koji naređuje 'da Boga nema', pa prema tome niti 'vrednota izvanzemaljskih' radi kojih bi se isplatilo živjeti i umirati. Znakovito je da se Gallov napis pojavio u tisku 5. veljače kad Crkva časti djevicu i mučenicu sv. Agatu koja je živjela u III. stoljeću, a proslavila je Krista 'mučeničkom hrabrošću i djevičanskim životom'. Razumijemo da ima ljudi koji te vrednote ne prihvaćaju, niti u njih vjeruju. Među njima je, čini se, i dopisnik Slobodne Dalmacije Zlatko Gall koga su biskupove riječi toliko 'uzbunile' da je neuračunljivim stilom komentirao i uvodni govor mons. Puljića i propovijed mons. Župana. To zapravo više govori o uskogrudnosti, primitivizmu i netoleranciji vašeg novinara prema drugačijem mišljenju, shvaćanju i uvjerenju. Ne očekujemo, stoga, da Gall prihvati crkvene vrjednote o kojima su zborili spomenuti biskupi. Ali, čudimo se uredništvu Slobodne Dalmacije što svoje stranice prepušta 'tiskovnom linču'. Pošteno bi barem bilo uz tekst novinara objaviti govor i propovijed biskupâ na koje se novinarski napis odnosi, pa da čitatelji sami o tomu prosude. Ovako, 'giljotina' je prepuštena u ruke pristranog i zločestog novinara koji je iz konteksta izvukao jednu rečenicu i 'silovao' tekst rečenog pozdrava i propovijedi. Tako je, eto, nakon nedavnog istupa u vašoj tiskovini prof. Matvejevića, koji bi na sveučilištu 'zabranio nastup kard. Bozaniću', osvanuo napis novinara Zlatka Galla koji bi, eto, 'propisivao' svećenicima i biskupima o kojim vrednotama govoriti s oltara. Već viđeno. Ali, nedostižno kako za Napoleona, Hitlera i Staljina, tako i za 'druga Tita' i njegove vrle sljedbenike koji mu se i danas 'kunu da s njegova puta ne skrenu'; ne daj Bože u ulicu Hrvatske mornarice br. 4. Neće, valjda?!", piše u osvrtu iz Biskupskog ordinarijata u Dubrovniku.