TISKOVNI URED HBK O PRIOPĆENJU ADANIĆA I MAĐERIĆA POVODOM ZAKONA O SUZBIJANJU DISKRIMINACIJE

Tiskovni ured Hrvatske biskupske konferencije reagirao je na priopćenje koje su 4. srpnja uputili državni tajnik u Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Stjepan Adanić i predstojnik Ureda za ljudska prava hrvatske Vlade Luka Mađerić, a u kojem negiraju tvrdnje iz jučerašnjeg priopćenja Tiskovnog ureda HBK. „Priopćenje gospode državnog tajnika Adanića i predstojnika Vladinog Ureda za ljudska prava Mađerića samo potvrđuje da je Vlada bila spremna saslušati stavove Hrvatske biskupske konferencije (HBK) tek nakon završetka saborske rasprave o prijedlogu Zakona o suzbijanju diskriminacije. Katoličkoj Crkvi je to prethodno bilo uskraćeno, kao i drugim vjerskim zajednicama, nepozivanjem na javnu raspravu što je bilo potrebno budući da se radi o jako važnom Zakonu koji ih se izravno tiče. Taj propust, odnosno činjenicu da nikakav službeni poziv na raspravu nije upućen HBK priznali su naknadno i predstavnici Vlade. Nadalje činjenica je kako je Zakon bio predviđen za redovnu proceduru, a onda je upućen u hitan postupak. Poziv Vlade Hrvatskoj biskupskoj konferenciji uslijedio je nakon što je 28. svibnja 2008. godine završena saborska rasprava o prijedlogu Zakona, a nakon koje jedino Vlada RH može dati amandmane, dakle s najmanje dva mjeseca zakašnjenja. U pet naknadnih susreta predstavnika HBK s predstavnicima Vlade, HBK je izložio svoje primjedbe, potkrijepivši ih ne samo temeljnim vrednotama koje podržava velika većina hrvatskih građana, nego i opsežnom stručnom i pravnom analizom prijedloga Zakona, ukazavši pritom na njegove mnogobrojne manjkavosti, nedorečenosti i neusklađenosti. Predstavnici Vlade, koji su se danas oglasili priopćenjem, u najvećem dijelu nisu mogli osporiti predočenu argumentaciju. Nedvojbeno je utvrđeno kako prijedlog Zakona nije moguće učiniti održivim i provedivim s nekoliko amandmana bez obzira na njihovu kvalitetu. Na jednome od susreta bio je nazočan i efendija Aziz Hasanović, pomoćnik predsjednika Mešihata Islamske zajednice u RH. Na posljednjem sastanku održanom u utorak 24. lipnja, jasno se očitovalo kako oko onih najbitnijih odrednica Zakona koje se odnose na čl. 1, a na kojima su predstavnici HBK nedvosmisleno inzistirali, ne može biti govora o usuglašavanju, jer nazočni predstavnici Vlade nisu za to imali mandat. Iz svega spomenutog razvidno je kako Vlada nije mogla uvažiti većinu prijedloga i komentara jer bi to značilo promjenu gotovo cijelog Zakona. Dakle nepobitno je došlo do izvrtanja činjenica i manipulacije imenom HBK, jer se u javnosti pokušao stvoriti dojam kako Katolička crkva u Hrvatskoj više nema ozbiljnijih primjedbi na prijedlog Zakona o suzbijanju diskriminacije – što ne odgovara istini", navodi se u priopćenju Tiskovnog ureda HBK.