DR. IVAN ŠAŠKO NOVI ZAGREBAČKI POMOĆNI BISKUP

Papa Benedikt XVI. imenovao je dr. Ivana Šaška, profesora na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, pomoćnim biskupom Zagrebačke nadbiskupije i dodijelio mu titulu naslovnog biskupa Rotarije (Rotariensis – Rotarija u Numidiji. Vijest o imenovanju objavljena je u ponedjeljak 11. veljače u 12 sati u Vatikanu, a u Nadbiskupskom dvoru u Zagrebu ju je u isto vrijeme objavio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

Prof. dr. Ivan Šaško rođen je 1. kolovoza 1966. godine u župi Lovrečka Varoš kod Vrbovca, od oca Stjepana i majke Ljubice, u vjerničkoj obitelji s troje djece. Nakon završene osnovne škole koju je pohađao u Vrbovcu, 1981. godine odlazi u Zagreb, u Nadbiskupsko sjemenište na Šalati, gdje je maturirao 1985. godine. Potom se upisuje na Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu te nakon druge godine studija filozofije odlazi na studij teologije u Rim. Kao pitomac Papinskog zavoda Germanicum et Hungaricum (1988. – 1994.) studira na Papinskom sveučilištu Gregorijana, a 1991. godine nastavlja postdiplomski studij na Papinskom ateneju svetog Anzelma, gdje je 1994. godine magistrirao, a 1997. godine doktorirao iz liturgike. Od 1994. do 1996. godine boravi u Papinskom hrvatskom zavodu svetog Jeronima u Rimu. Za svećenika je zaređen 28. lipnja 1992. godine. Od 1996. godine predaje liturgiku na Katoličkom bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Od 2001. godine član je Zbora prebendara Prvostolne crkve zagrebačke. Godine 2005. imenovan je predsjednikom Povjerenstva za osnivanje Hrvatskoga katoličkog sveučilišta u Zagrebu. Nakon objave dekreta o osnivanju Hrvatskoga katoličkog sveučilišta 2006. godine postaje predsjednikom Povjerenstva Hrvatskoga katoličkog sveučilišta. Član je Biskupske komisije Hrvatske biskupske konferencije za liturgiju. Član je Prezbiterskog vijeća i Zbora savjetnika Zagrebačke nadbiskupije te tajnik Nadbiskupijskog odbora za sakralnu umjetnost. Objavio je velik broj stručnih članaka i nekoliko knjiga.

Ređenje novoga biskupa bit će u subotu 29. ožujka u zagrebačkoj katedrali.