U RIMU ZAPOČELA XII. REDOVNA OPĆA SKUPŠTINA BISKUPSKE SINODE

Svečanim euharistijskim slavljem kojim je 5. listopada predsjedao u bazilici Sv. Pavla izvan rimskih zidina papa Benedikt XVI. otvorio je XII. redovnu opću skupštinu Biskupske sinode. Do 26. listopada o "Božjoj Riječi u životu i poslanju Crkve" razmatrat će više od 400 sudionika - 253 sinodska oca, među njima i zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić, 41 ekspert, među njima i dr. Željko Tanjić sa zagrebačkoga KBF-a; 37 promatrača, među njima i generalna poglavarica služavki Maloga Isusa s. Marija Ana Kustura, a kao delegat Hrvatske biskupske konferencije sudjeluje splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić.
Narodi nekada bogati vjerom i svećeničkim zvanjima, sada gube vlastiti identitet pod štetnim i destruktivnim uplivima moderne kulture, istaknuo je Benedikt XVI. u propovijedi na misi otvorenja sinode, koja prvi put nije održana u vatikanskoj bazilici već u povodu Godine sv. Pavla u bazilici Sv. Pavla izvan zidina. Neki su odlučili da je Bog mrtav i proglasili su sebe bogovima, smatrajući se jedinim stvarateljima vlastite sudbine i apsolutnim vlasnicima svijeta. Oslobodivši se Boga, čovjek smatra da može raditi što hoće i postati jedino mjerilo za samog sebe i za vlastito djelovanje, upozorio je Papa, upitavši se mogu li ljudi koji se proglašavaju apsolutnim vlasnicima sebe samih i gospodarima svijeta graditi društvo u kojem će vladati sloboda, pravda i mir. Svakodnevna stvarnost svjedoči da to izaziva proizvoljnu vlast, sebične interese, nepravdu, iskorištavanje i raznovrsne oblike nasilja te u biti čovjek postaje osamljeniji i društvo podijeljeno i konfuzno, poručio je Sveti Otac.
Među 330 koncelebranata okupljenih oko groba Apostola naroda s Papom su na oltaru među ostalima bili predsjednici skupštine sinode - kardinali William Joseph Levada, Odilio Scherer i George Pell iz Sydneya, glavni relator kardinal Marc Ouellet iz Quebeca, posebni tajnik nadbiskup Laurent Monsengwo Pasinya.
Na Sinodi sudjeluju i bratski delegati, predstavnici deset Crkava i crkvenih zajednica, među kojima predstavnici ruskoga, srpskog i rumunjskoga pravoslavlja, anglikanske zajednice, Svjetskog luteranskog saveza i Ekumenskog vijeća Crkava. Bit će nazočni i biskupi iz Hong Konga i Makaa, ali ne i biskupi iz kontinentalne Kine. Kao posebne goste Papa je pozvao glavnoga rabina Haife Sheara Cohena, koji će biti prvi predstavnik židovske vjere koji će govoriti pred sinodskim ocima, zatim generalnoga tajnika Ujedinjenoga biblijskoga društva Millera Milloya i brata Aloisa, priora Zajednice iz Taizea.
Među nazočnima na slavlju bili su i predstavnici svjetske diplomacije, rimski gradonačelnik Gianni Alemanno i šef dnevnika "Osservatore Romano" Gian-Maria Vian.
Prije molitve Anđeoskog pozdravljenja Sveti Otac najavio je međureligijski biblijski maraton u tijeku kojega će 1250 čitača iz pedesetak zemalja od 5. do 11. listopada pročitat će svih 73 knjiga Biblije. Večeras u 19 sati u bazilici Sv. Križa jeruzalemskoga u izravnom prijenosu talijanske televizije čitanje Knjige postanka započinje Benedikt XVI. na hebrejskom jeziku. Riječ Božja će tako moći ući u domove mnogih vjernika kako bi pratila živote obitelji i pojedinaca. Sjeme, ako bude prihvaćeno, sigurno će uroditi dobrim plodovima, zaključio je Sveti Otac.
Benedikt XVI. u tijeku zasjedanja predvodit će još tri ključna euharistijska slavlja. Tijekom sinode bit će proglašeno i četvero novih blaženika, a 18. listopada Papa i carigradski patrijarh Bartolomej I. predvodit će svečanu Večernju.